Banklarda avtokreditlar bo‘yicha foiz stavkalari qanday
16-fevral holatiga ko‘ra, tijorat banklarida amal qilayotgan mikroqarz va avtokreditlarning so‘nggi 10 ish kuni bo‘yicha foiz stavkalari e’lon qilindi. Bu haqda Markaziy bank xabar berdi.
Mazkur davrda mamlakatdagi tijorat banklari tomonidan taqdim etilayotgan avtokreditlar bo‘yicha o‘rtacha foiz stavkasi 23 foizni tashkil qildi. Shundan jismoniy shaxslarga ajratilayotgan kreditlarning (mikroqarzlardan tashqari) o‘rtacha foiz stavkasi 22,4 foizni, yuridik shaxslar ulushi esa 22,7 foizni ko‘rsatmoqda.
Bunda eng past avtokredit stavkalari quyidagi banklarda kuzatilmoqda:
- «Ipoteka bank» – 17%;
- «Infinbank» – 18,1%;
- «Garant bank» – 19,9%;
- «Apex bank» – 21,6%;
- «Davr bank» – 22%.
Eng yuqori avtokredit stavkasi:
- «Madad Invest bank» – 28,5%;
- «Trast bank» – 26,7%;
- «Mikrokreditbank» – 26,3%;
- «Ziraatbank» – 25,6%;
- «Turon bank» – 25,1%.
Markaziy bank izohiga ko‘ra, avtomobil ishlab chiqaruvchilar yoki dilerlar bilan hamkorlik asosida beriladigan kreditlarda foiz stavkalari pastroq bo‘lishi mumkin. Shuningdek, avtokreditlar bo‘yicha stavkalar avtomobil turi, yoshi, boshlang‘ich badal miqdori va boshqa shartlarga qarab farq qiladi.
Mikroqarzlar
Mikroqarzlar bo‘yicha o‘rtacha foiz stavkasi esa 30 foizni tashkil etdi. Shundan jismoniy shaxslarga ajratilayotgan kreditlarning (mikroqarzlardan tashqari) o‘rtacha foiz stavkasi 22,4 foizni, yuridik shaxslar ulushi esa 22,7 foizni ko‘rsatmoqda.
Bunda eng yuqori foiz stavkasi quyidagi banklarda qayd etilgan:
- «Tenge bank» – 42,5%;
- «Anorbank» – 41,4%;
- «AVO bank» – 39,9%;
- «TBC bank» – 39%;
- «Ipoteka bank» – 35,9%.
Eng past mikroqarz foiz stavkalari quyidagi banklarda:
- «Infinbank» – 24%;
- «Aloqabank» – 24,3%;
- «Trast bank» – 24,9%;
- «BRB» – 25,1%;
- «Milliy bank» – 25,4%.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq elektromobillarga kam foizli avtokredit qachondan berilishi haqida ma’lumot berilgandi. Unga ko‘ra, ushbu avtokreditlar birinchi bosqichda aholiga 15 mingta elektromobil uchun taqdim qilinadi.