Tomonlar yuklarni yetkazib berish muddatini qisqartirishni kelishib oldi
O‘zbekiston va Tojikiston temiryo‘l sohasidagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqmoqda. Tomonlar o‘rtasida erishilgan kelishuvga ko‘ra, chegaradagi asosiy o‘tkazish punktlarida kuniga oltitadan ortiq yuk poyezdi juftligini qabul qilish yo‘lga qo‘yiladi.
Yuk tashish jarayonlari tezlashtiriladi
Muzokaralar «O‘zbekiston temir yo‘llari» boshqaruvi raisi Zufar Narzullayev hamda «Tojikiston temir yo‘llari» rahbari Komil Jumaxon o‘rtasida bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda yuk tashish quvvatini oshirish, chegara stansiyalarida yuklarni qayta ishlash jarayonini tezlashtirish va mavjud byurokratik to‘siqlarni qisqartirish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar yuklarni yetkazib berish muddatini qisqartirish, logistika xarajatlarini kamaytirish va tashuvlar barqarorligini ta’minlashga qaratilgan qo‘shma choralarni amalga oshirishga kelishib oldi.
Savdo hajmi sezilarli oshdi
Temiryo‘l hamkorligining kengayishi o‘zaro savdo hajmining o‘sishi bilan chambarchas bog‘liq. 2025-yilda ikki davlat o‘rtasidagi savdo aylanmasi $912,3 millionga yetdi.
Har ikki davlat temiryo‘l infratuzilmasini modernizatsiya qilishga katta e’tibor qaratmoqda. Jumladan, eskirgan temiryo‘l izlarini ta’mirlash, zamonaviy signalizatsiya tizimlarini joriy etish va logistika markazlarini kengaytirish rejalashtirilgan.
O‘zbekiston mintaqaviy transport xabi sifatidagi rolini mustahkamlashni davom ettirayotgan bo‘lsa, Tojikiston uchun ushbu hamkorlik dengizga chiqish imkoniyati yo‘qligi sharoitida tranzit yo‘laklarini kengaytirish nuqtai nazaridan muhim ahamiyat kasb etadi.
Avvalroq «Kursiv» nashri Xitoy — Qirg‘iziston — O‘zbekiston — Tojikiston yo‘nalishida ilk sinov konteyner poyezdi yo‘lga qo‘yilgani haqida yozgandi.