Magistraturada ikki yillik sirtqi ta’lim shakli joriy etiladi
Bojxona institutida dual ta’lim tizimi joriy etiladi / Foto: Khakimullin / www.depositphotos.com
Mamlakat iqtisodiy xavfsizligini mustahkamlash va bojxona organlari faoliyatini ilmiy asosda o‘rganish maqsadida Bojxona qo‘mitasi tarkibida Tashqi iqtisodiy faoliyat ilmiy markazi tashkil etiladi. Shu bilan birga, 2025/2026-o‘quv yilidan institutda dual ta’lim tizimi yo‘lga qo‘yilib, talabalar nazariy bilimni amaliyot bilan uyg‘unlashtirib o‘rganish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
2026-yil 1-yanvarga qadar institutda quyidagi axborot tizimlari ishga tushiriladi:
• «Ta’lim menejmenti» avtomatlashtirilgan axborot tizimi – ta’lim jarayonlarini boshqarish uchun;
• «Samaradorlikni baholash» moduli – professor-o‘qituvchilarning faoliyatini reyting asosida baholash uchun;
• «Malaka» avtomatlashtirilgan axborot tizimi – bojxona xodimlarining malakasini oshirish maqsadida.
Shuningdek, magistraturada ikki yillik sirtqi ta’lim shakli joriy etiladi.
2025-yil 1-iyuldan esa sug‘urta tashkilotlari va bojxona organlari axborot tizimlari integratsiya qilinib, chegara orqali harakatlanayotgan avtotransport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish tizimi joriy etiladi. Shu asosda:
• Bojxona postida avtotransport egalarining sug‘urta polislari avtomatik ravishda rasmiylashtiriladi;
• Bojxona qo‘mitasining dasturlari Istiqbolli loyihalar milliy agentligining Yagona avtomatlashtirilgan axborot tizimiga integratsiya qilinadi;
• Chet elda ro‘yxatdan o‘tgan transport vositalari sug‘urta polisi mavjud bo‘lgandagina bojxona rasmiylashtiruvidan o‘tkaziladi.
Avvalroq Kursiv Uzbekistan bojxona omborida saqlash muddati tugagan tovarlar davlat egaligiga o‘tkazilishi haqida xabar bergan edi.