AQSh ayrim o‘zbekistonliklarga viza olishni chekladi
AQSh Davlat departamenti O‘zbekiston fuqarolariga, noqonuniy immigratsiyani tashkil etishda yordam bergan shaxslar uchun viza cheklovlarini joriy etdi. Bu haqda AQSh Davlat departamenti xabar berdi.
Bu chora O‘zbekistonda joylashgan ikki viza xizmatlari kompaniyasi rahbarlari va yuqori lavozimli xodimlariga qo‘llanadi, ular AQShga noqonuniy kelmoqchi bo‘lgan shaxslar, jumladan voyaga yetmaganlarni, sayohat xizmatlari orqali tashishni muvofiqlashtirgan.
Cheklovlar AQSh Immigratsiya va fuqarolik qonuni 212(a)(3)(C) bo‘limiga muvofiq amalga oshiriladi, bu modda Amerika tashqi siyosatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan shaxslarning mamlakatga kirishini taqiqlaydi. Tekshiruvlarda ko‘pchilik noqonuniy immigratsiya qilmoqchi bo‘lganlar aeroportlar va tranzit manzillar orqali yetkazilgan, keyinchalik AQSh hududida qo‘lga olingan.
Davlat departamenti bayonotida aytilishicha, AQSh milliy xavfsizlik va immigratsiya qonunlariga putur yetkazishga urinishni toqat qilmaydi, noqonuniy immigratsiyadan foyda ko‘rayotganlar javobgarlikka tortiladi.
Avvalroq Kursiv Uzbekistan Tramp ma’muriyati 75 mamlakat fuqarolariga viza berishni to‘xtatgani uchun sudga tortilgani haqida yozgandi.